מרכז פישמן וכלכלית ירושלים למימון, יזמות ונדל"ן
סמינר פיתוח עסקי ויזמות בנדל"ן- תאריך פתיחה 18.5.16

פרטים בטלפון 03-9486352
ראשי

הריבית האפסית של השנים האחרונות


הריבית האפסית של השנים האחרונות


הריבית האפסית של השנים האחרונות

מחבר המאמר: מר דן קצ'נובסקי

הריבית האפסית של השנים האחרונות, יצרה תופעה מסוכנת של "עיוורון סיכונים" בעיקר בקרב בני דור ה"שלושים פלוס" נוטלי המשכנתא הראשונה. במהלך שמונה השנים האחרונות, אנו רגילים לסביבת ריבית אפסית שלמעשה מייצרת כסף בחינם, כך שלעיתים עייפנו גם את עצמנו בכך שהמלצנו והתחננו בפני הלווים לנסות ולהבין כי יש לבחון נטילת משכנתא בפרספקטיבה ארוכת טווח ולכן עליהם להיערך לתופעת קיצון של התייקרויות של עד 30% בהחזר החודשי, כפי שקורה בימים אילו ממש.
העליות האחרונות בריביות אג"ח המדינה והאג"ח הקונצרניות, המהוות למעשה את הבנצ'מרק למחיר הכסף, גרמו לעליה חדה בריבית ארוכת הטווח. הבנקים המקומיים, המשמשים כמתווכים בין הציבור לבין מקורות ההון (בעיקר פיקדונות הלקוחות), משלמים על הכסף מחיר יקר יותר, מוסיפים לו פרמייה בכפוף לסיכון השוק במאקרו ולאופי הלווה במיקרו וכך למעשה קובעים את גובה הריבית, שבשורה התחתונה התייקרה בעשרות אחוזים במסלולים מסוימים. אמנם, מדובר באירוע נקודתי קשה עבור נוטלי המשכנתאות, אך מצד שני הוא עשוי ללמד לקח חשוב בנושא ניהול נכון של הסיכון, ומאחר והמשכנתא הינה התחייבות לטווח ארוך הרי שתכנון נכון יותר עשוי לחסוך בעתיד כסף יקר. ועדיין יש להתייחס לעלייה בתשואות האג"חים בפרופורציה ואין לתרגמה באופן אוטומאטי לאירוע "אל חזור", שכן נכון לנקודת הזמן הנוכחית, עדיין שוק המשכנתאות מציע ריביות מפתות וכדאיות.
מי בעצם נפגע מירידת תשואות האג"ח? בראש ובראשונה היו אלו נוטלי משכנתאות חדשות שטרם סגרו סופית את חוזה המימון ובשל המאורעות האחרונים, בפועל ישלמו הרבה יותר שכן, ריבית ארוכת הטווח עלתה בכ-0.8 נקודות האחוז המייצגת התייקרות שיעורים של 25-30% המשפיעה באופן ישיר על ההחזר החודשי בעיקר במסלול הקבוע. ההתפתחויות האחרונות בשווקים מרמזים על תוואי הריבית העתידי: על פי הצהרתה של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ריבית קצרת הטווח לא צפויה להשתנות בשנה הקרובה, אם כי בהמשך היא צפויה לעלות לרמות שהכרנו בשווקים לפני 5-10 שנים אחורה. ריבית הבינונית, בטווח של 2-3 השנים הקרובות צפויה אף היא להישאר נמוכה, אם כי עשויה לצמוח בקצב הדרגתי ומדוד, וריבית ארוכת הטווח תמשיך במגמת ההתאוששות כלפי מעלה, בהתאם לשיפור במצב הכלכלה הגלובאלית.
מכאן, על מנת ליצור קורלציה נכונה בין תיק המשכנתא לבין תחזית הצמיחה הגלובאלית שתלווה מחד בהתאוששות הדרגתית אך מאידך בעלייה בסיכונים לאורך התהליך (ראו את הזירה היוונית כמשל), לדעתנו יש להתמקד במסלולים הבאים: מסלול הפריים נותר אטרקטיבי במיוחד לאור העובדה כי הוא מושפע מריבית קצרת הטווח. כך למשל, במסלול של פריים מינוס 0.9% ניתן להשיג ריביות של 0.7% - ממש כסף בחינם, אך בשל מגבלת בנק ישראל של (עד 33% במסלול זה), סביר כי כבר כעת רוב הלווים נמצאים במקסימום האפשרי. כמו כן, על אף ההתייקרויות האחרונות, מסלולי הריבית הקבועה הלא צמודה נותרו אטרקטיביים שכן הן מגלמים ריבית אטרקטיבית לצד סיכון נמוך יותר.

צור קשר  | קורסי נדל"ן  | מאמרים

©2012 כל הזכויות שמורות האוניברסיטה העברית ירושלים

עודכן לאחרונה ב- 8.4.2013
עיצוב: SagaStudio . נבנה ע"י Yalla בניית אתרים