מרכז פישמן וכלכלית ירושלים למימון, יזמות ונדל"ן
סמינר פיתוח עסקי ויזמות בנדל"ן- תאריך פתיחה 18.5.16

פרטים בטלפון 03-9486352
ראשי

מינויו של משה כחלון לשר האוצר


מינויו של משה כחלון לשר האוצר


מינויו של משה כחלון לשר האוצר

מחבר המאמר: מר מוטי ויזל

מינויו של משה כחלון לשר האוצר לווה בלגיטימציה וקרדיט רב מצד הציבור, שזכר לו חסד נעורים על תפקודו כשר התקשורת, כך שהוא נתפש כאיש הנכון בזמן הנכון. ברם, מבחינתו של כחלון מדובר למעשה בחרב פיפיות וזאת משום שסיכויי הצלחתו בתפקיד שואפים לאפס. כחלון לא הבין לעומק, עד שנכנס בפועל לתפקידו, מהו גודל ה"בור" בו נמצא שוק הדיור המקומי, והמחשבה כי ניהול אגרסיבי יותר של התהליכים ואיחוד סמכויות, יפתרו את הבעיה, צפויה להתברר כלא מספקת.
כך למשל, מצבן הנוכחי של רוב קרקעות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וקרקעות פנויות אחרות מאוד מקדמי, כך שגם אם יפעיל כחלון את מלוא סמכויותיו ויקצר הליכים בירוקרטים, עדיין, במקרה הטוב, תתקצר התקופה הממוצעת עד העלייה לקרקע מעשר לשבע שנים. זאת ועוד, התלות הגבוהה במשרדים אחרים, שאינם תחת סמכויותיו, כגון משרד החינוך, מע"צ ועוד, להם אינטרסים אחרים משלו, תכביד על המעמסה ותוסיף זמן יקר למשוואה. מכאן, שאין פתרונות פלא לטווח הקצר וקיצורי הדרך, עליהם שוקד כחלון, למען העלאה מסיבית בהיצע הקרקעות, יבואו לידי ביטוי רק במהלך הקדנציות הבאות, ועל פי ההיסטוריה הפוליטית במדינה, אין שום ערובה ובטחון כי הבאים אחריו ימשיכו באותה הדרך, ודי אם נזכיר את שר האוצר הקודם, יאיר לפיד.
הפתרון המיידי עליו הכריזו כחלון ושר הבינוי מטעמו, יואב גלנט, הוא שמכרזי רשות מקרקעי ישראל יפעלו במתכונת של מחיר למשתכן. הכוונה טובה, הציבור יעמוד בתור על מנת לקבל את ההנחה, אך הבעייתיות תהיה שוב מצד ההיצע שכן אין במלאי שיוצע די על מנת לפתור את עודף הביקוש. במקביל, היזמים לא ימהרו להרים את הכפפה שכן העלייה ההדרגתית במחירי הביצוע מגבירה את הסיכון היזמי, על אחת כמה וכמה כאשר קיימת תקרת זכוכית באשר למחיר הדירה ולא ניתן להעמיס את עליית התקורות על הצרכן.
גם הטיפול בצד הביקוש צפוי שלא להספיק. העלאת מס הרכישה ב-3% הינה לעג לרש, זאת משום שכאשר המשקיע בא לבחון אלטרנטיבות השקעה אחרות הוא עומד מול שוקת שבורה בשל הריבית האפסית ובשל הסיכונים הגלומים בשווקי ההון הבעייתיים. זאת ועוד, בסופו של יום את המשקיע הפשוט, חישובי התשואה פחות מעניינים, אלא התקבולים החודשיים הקבועים ורווח ההון העתידי בעת המימוש, כך שסדרי העדיפויות שלו, מבלי להתייחס למס כזה או אחר, תמיד יבכירו את הבלוקים על פני הפקדת הכסף בבנק.
העובדה כי במשרד האוצר לא העלו את מס הרכישה לרמות של 15% עליהם דובר תחילה, מאשרת למעשה את העובדה שכיום אין פתרון גם לתחום השכירות. החשש המוצדק של האוצר היה שהעלאה גורפת שכזו עלולה היתה להפר את האיזון בשוק ולנפח את מחירי השכירות, כך שהמשקיעים היו ממשיכים לרכוש דירות, על חשבונם של הזוגות הצעירים, ולכן העדיפו לנקוב בהעלאה מופחתת של מס הרכישה, שתעלה את תקבולי הממשלה מחד ותשמור מאידך על האיזון בשוק השכירות.
מאחר והציבור צריך לעקל את גזרת העלאת מס הרכישה, בחודשיים הקרובים נחווה האטה בשוק בנדל"ן, אך מדובר במנוחה רק לטווח הקצר, כך שאין לפתח אופטימיות מסוכנת. זאת משום שהנתונים יהיו מוטים מלכתחילה מטה, בשל חודשי הקיץ אשר באופן מסורתי נחשבים למנומנמים יותר, כך שיש לקחת את הנתונים שיתקבלו בעירבון מוגבל. במקביל, תקופה ה"גרייס" לה זוכה כחלון מהציבור תחלוף, ולאחר שהציבור יבין כי לא צפוי חדש תחת השמש, יחזור מהר לשוק שימשיך לנסוק לשיאים בעייתיים חדשים.

צור קשר  | קורסי נדל"ן  | מאמרים

©2012 כל הזכויות שמורות האוניברסיטה העברית ירושלים

עודכן לאחרונה ב- 8.4.2013
עיצוב: SagaStudio . נבנה ע"י Yalla בניית אתרים